Биоземеделие и алтернативен туризъм
За биоземеделието в общината.
– Изграждане на пазари за местни производители, както и пазари за биопродукти, оборудвани с тоалетни и чешми в центъра и кварталите на града, на изходите на селата в общината към главни пътища.
– Обособяване на определени зони, дни и мероприятия за провеждане и промотиране на традиционни пазари за фермерски и биопродукти от цялата страна. Съдействие на независимите производители да могат да представят и продават продукцията си. Кандидатстване за финансиране по европейски проекти и партньорски програми.
– Подпомагане на дейността по сертифициране на местни сортове селскостопанска продукция.
– Информиране и изработване на проекти за субсидиране на местните производители и на отглеждането на местните сортове.
– Създаване на информационен портал, в който малките производители ще могат да рекламират продуктите си и ще обявяват кога и къде могат да бъдат намерени на фермерските пазари и пазарите за биопродукти.
За алтернативния туризъм в община Пазарджик.
Алтернативния туризъм е комплекс от туристически дейности, различни от тези на масовия туризъм, свързани с използването на разнообразни природни и антропогенни туристически ресурси, привличане на специфичен пазарен сегмент, при задоволяване на специфичен потребителски интерес, различен от този на масовия традиционен туризъм.
– Развитие на културен туризъм – включва културно-историческите паметници и забележителности, произведения на изкуството, културни събития и фестивали, местни празници и обичаи, музеи, галерии и мемориални комплекси;
– Развитие на делови (бизнес) туризъм – конгресен, панаирен и изложбен.
– Развитие на развлекателен туризъм:
– Развитие на селски туризъм (аграрен, фермерски, зелен туризъм);
– Развитие на ловен фототуризъм;
– Създаване на онлайн и мобилни приложения на многоезични пътеводители с карти на маршрутите за алтернативен туризъм в общината, както и на медийни и онлайн кампании за тяхното рекламиране, чрез проекти по европейски и национални програми.